Zadanie 1.
Na dysku h: utwórz folder o nazwie Prezentacja. Pobierz pliki logo.png, muzyka.mid, szkola.jpg, tlo.jpg i zapraszam.mp3, zapisz je w tym folderze. Następnie postępuj wg. wskazówek nauczyciela.
Zadanie 2. (klasa VI)
Wykonaj prezentację multimedialną na temat "Najpiękniejsze miejsca w Polsce". Materiałów do prezentacji, zarówno zdjęć, jak i tekstów, poszukaj w internecie. Zdjęcia powinny być dobrej jakości, Minimalna sugerowana rozdzielczość to 600 na 400 pikseli.
Instrukcja do wykonania prezentacji
pt. „Najpiękniejsze miejsca w Polsce”
- Utwórz co najmniej 8 slajdów.
- Pierwszy slajd – tytułowy powinien zawierać tytuł prezentacji oraz imię i nazwisko autora. Tło slajdu utwórz z fotografii.
- Na pozostałych slajdach umieść: tytuł i zdjęcie (lub zdjęcia). Dla tych slajdów ustaw takie samo tło i ten sam styl tytułu. Informacje o obiekcie na zdjęciu (jedno, dwa zdania).
- Do tytułów zastosuj czytelne i odpowiedniej wielkości czcionki, najlepiej bezszeryfowe, o kolorze dobranym do barwy tła.
- Nie stosuj czcionek ozdobnych i o rozmiarze mniejszym niż 20 pt.
- Do obiektów tego samego typu (zdjęcia, tytuły) zastosuj identyczne efekty animacji. Do tytułów zastosuj efekt zanikania.
- Wszystkie obiekty w obrębie slajdu mają pojawiać się automatycznie. Przejście do następnego slajdu ma być wymuszone kliknięciem myszki lub naciśnięciem klawisza.
- Do prezentacji możesz zastosować efekt przejścia między slajdami – taki sam dla całej prezentacji.
Zadanie 3. (klasa VIII)
Prezentacja będzie wykonana w porozumieniu z nauczycielami innych przedmiotów.
Instrukcja do prezentacji
Podczas tworzenia prezentacji na zadany temat stosuj się do następujących wskazówek (wymagania nauczyciela informatyki).
- Utwórz co najmniej 10 slajdów.
- Dla wszystkich slajdów ustaw takie samo tło i takie samo przejście (ewentualny wyjątek – pierwszy slajd).
- Pierwszy slajd będzie zawierał tytuł prezentacji i informacje o autorze. Na drugim slajdzie umieść przyciski z hiperłączami do pozostałych (niektórych) slajdów, a na wszystkich (poza pierwszym i drugim) – hiperłącza do pierwszego.
- W prezentacji wykorzystaj muzykę lub dźwięki. Pamiętaj aby pliki muzyczne były zapisane w tym samym miejscu co cała prezentacja.
- Nie korzystaj ze zbyt wielu efektów animacji, wybierz i stosuj tylko kilka.
- Nie umieszczaj dużo danych tekstowych przy jednoczesnym wyborze małej czcionki. Tekst będzie nieczytelny, a slajd nużący. Wykorzystuj listy numerowane i wypunktowanie.
- Stosuj czytelne i odpowiedniej wielkości czcionki (o rozmiarze co najmniej 20 pkt.), o kolorze dobranym do barwy tła.
- Na końcu prezentacji umieść informacje, skąd pochodzą zdjęcia, rysunki, mapy i dane tekstowe.
Przy ocenie prezentacji brane będą również pod uwagę następujące elementy:
- ciekawe, dobrane pod względem treści, koloru i kształtu składniki (tło, zdjęcia, grafika, tytuły, teksty),
- wykorzystanie niestandardowych (własnych) plików dźwiękowych,
- oryginalne, nieszablonowe podejście do tematu.
Do wykonania prezentacji możesz skorzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej i publicznej (czasopisma, albumy), podręczników, atlasów, encyklopedii i programów multimedialnych oraz zasobów sieci Internet.
Projekt będzie oceniany zarówno przez nauczyciela przedmiotu, który określił temat prezentacji, jak i nauczyciela informatyki.