|
Lekcja 4 - sprawdzamy podzielność liczb
- Z lekcji matematyki znasz cztery podstawowe działania arytmetyczne. W C++ mamy: +, -, *, / i %. Możesz nie znać ostatniego, tj. % dzięki któremu otrzymujemy resztę z dzielenia liczb całkowitych. Przykładowo 7%3 daje wynik 1.
- Napiszemy program, który sprawdzi, czy dana liczba jest parzysta (inaczej - czy jest podzielna przez 2). Aby uprościć zadanie zrezygnujemy z konwersacji w programie. Właśnie tak rozwiązuje się zadania na konkursach i olimpiadach.
Treść zadania:
Wczytaj liczbę naturalną N i sprawdź jej podzielność przez 2.
Wejście
W jednym wierszu standardowego wejścia zapisano liczbę N (1 ≤ N ≤ 2 000 000 000).
Wyjście
W pierwszym wierszu standardowego wyjścia zapisz komunikat TAK, jeśli liczba N dzieli się przez 2, oraz NIE w przeciwnym razie.
Wczytaj szablon programu i uzupełnij go do następującej postaci:
Zapisz program pod nazwą podzielna2.cpp. Sprawdź jego działanie dla przynajmniej trzech różnych liczb.
- Kolejne zadanie polega na sprawdzeniu, czy liczba jest podzielna przez 6. Zamiast sprawdzać od razu wynik reszty z dzielenia liczby przez 6, wykorzystamy metodę bardziej złożoną, ale dzięki temu przećwiczymy tworzenie warunku złożonego. Wykorzystamy fakt, że liczba podzielna przez 6 musi się dzielić jednocześnie przez 2 i przez 3. Rozwiązanie tego zadania może wyglądać tak:
Program zapisz pod nazwą podzielna6.cpp.
- Samodzielnie wykonaj następujące zadanie:
Wczytaj liczbę naturalną N i sprawdź jej podzielność przez 5.
Wejście
W jednym wierszu standardowego wejścia zapisano liczbę N (1 ≤ N ≤ 2 000 000 000).
Wyjście
W pierwszym wierszu standardowego wyjścia zapisz komunikat TAK, jeśli liczba N dzieli się przez 5, oraz NIE w przeciwnym razie.
Program zapisz pod nazwą podzielna5.cpp.
|
|
|