GIMP w praktyce (kliknięcie przeniesie cię o poziom wyżej)
Jak zrobić przycisk (button) wykorzystując dotychczasową wiedzę o GIMP-ie?

 

Wobec licznych pytań dotyczących tytułowego problemu poniżej podaję przykład na jeden ze sposobów w jaki można łatwo i przyjemnie wykonać guzik (button) czy jak go tam zwał. Jednocześnie zastrzegam, że nie jest to jedyny i niezastąpiony sposób na zrobienie efektownego przycisku. Wszystko zależy od inwencji autora (każdy obrazek może być przyciskiem jeżeli nadamy mu taką funkcję).
A więc do dzieła, wykonamy taki przycisk:

Co musimy już wiedzieć:
- jak działają warstwy
- selekcje
- jak tworzyć gradienty
- co to jest mapowanie wypukłości

Zaczynamy:

1. Tworzymy nowy obrazek i tworzymy nową warstwę o nazwie "obwódka" a następnie wybieramy narzędzie do selekcji prostokątnej . Tworzymy kształt guzika:

Teraz zaokrąglamy narożniki selekcji za pomoca komendy "Script-Fu/Zaznaczenie/Zaokrąglenie" i w okienku dialogowym wpisujemy wartość 0,4

2. Tworzymy w "Edytorze Gradientów" nowy gradient:

 

3. Następnie wybieramy wypełnienie gradientem , klikamy dwa razy w tą ikonę i wybieramy "Gradient użytkownika", zalewamy gradientem selekcję:

4. Tworzymy poniżej warstwy "obwódka" kolejną warstwę, nazwiemy ją "matryca", o kolorze czarnym i używając kubełka z białym kolorem zalewamy istniejącą selekcję:

5. Zmniejszamy naszą selekcję za pomoca komendy "Zaznaczenie/zmniejsz" i w okienku dialogowym podajemy o ile pikseli chcemy zmniejszyć selekcję, ja podałem 6:

6. Będąc na warstwie "matryca" użyjemy teraz kubełka z czarnym kolorem i zalejemy selekcję zaznaczamy teraz warstwę "obwódka" i wybieramy z menu komendę: "Edycja/wyczyść" to spowoduje, że utworzymy rzeczywiście obwódkę.

Tak powinna wyglądać warstwa "matryca":

 

A tak warstwa "obwódka":

7. Tworzymy nad pozostałymi warstwami nową przezroczystą warstwę o nazwie "tło guzika" i zalewamy istniejącą selekcję gradientem (ja wybrałem już istniejący o nazwie Wood_1)


8. Możemy zlikwidować selekcję ("Zaznaczenie/Brak") zaznaczmy warstwę "matryca" i zastosujmy dwa razy na niej filtr "Filtry/Rozmywanie/Rozmycie Gaussa (RLE)" najpierw z wartościami 3 a potem 2

Tak powinna wyglądać warstwa "matryca" (można podczas pracy ukrywać inne warstwy klikając na ikonce oka w palecie warstw).:

9. Możemy teraz ukryć warstwę "matryca" i przechodzimy do warstwy "obwódka".
Stosujemy na niej filtr "Filtry/Odwzorowanie/Mapowanie wypukłości" i należy wybrać w pozycji "Mapowanie wypukłości" warstwę o nazwie "matryca", można pomanipulować suwakami widząc obwódkę na podglądzie, ja nic nie zmieniałem.
Otrzymamy coś takiego:

Będąc na warstwie "obwódka" użyję jeszcze krzywych ("Obraz/Kolory/Krzywe") by zmienić troszkę kolor obwódki:

Tak wygląda jeszcze nie skończony guzik:

9. teraz dodajmy tekst (jak się to robi poczytaj o narzędziu tekstowym):

10. I na koniec dodajmy jeszcze odblask na guziku. Tworzymy najwyżej przezroczystą warstwę "odblask" i za pomocą selekcji i kubełka z białym kolorem robimy taki prostokąt:

Następnie na warstwie "odblask" stosujemy filtr "Filtry/Rozmywanie/Rozmycie Gaussa (RLE)" tym razem o wartości 6 i na palecie warstw ustawiamy dla warstwy odblask "Nieprzepuszczalność" na 70 (lub inną według uznania).

11. Na koniec możemy dodać lekki cień pod tekstem ("Script-Fu/Cień/Rzucany Cień")

By zmieniać kolor guzika wystarczy, że zaznaczymy warstwę "tło guzika" i będziemy eksperymentować za pomocą np. "Balansu kolorów", "Odcieni i nasycenia", "Krzywych" lub innych narzędzi dostępnych w menu "Obrazy/Kolory":

Copyright © 2001 by Maciej Jezierski.
All rights reserved.
Wszystkie prawa zastrzeżone.