Polkowickie Dni Teatru

Już od siedmiu lat Polkowickie Centrum Animacji (dawniej Polkowicki Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji) organizuje festiwal teatru, który w naszym mieście, gdzie brak jest własnej sceny, stał się tradycją.

Z roku na rok repertuar tego niesamowitego cyklu artystycznego jest coraz bardziej doborowy. W Polkowicach gościliśmy wspaniałych artystów, m. in. ze Szczecina, Zielonej Góry i Krakowa. W swoich wspomnieniach takie gwiazdy jak choćby Tomasz Stockinger, Anna Seniuk, Marzena Trybała, Małgorzata Szczepkowska i Olaf Lubaszenko (którzy w ostatnich latach prezentowali swoje umiejętności w sercu Zagłębia Miedzowego) określają Polkowice jako miasto wspaniałej, życzliwej publiczności spragnionej sztuki wysokiego poziomu.

"Wakacjuszka" - monodram w wykonaniu Emilii Krakowskiej "Testosteron" - spektakl Teatru Jeleniogórskiego "Ja jestem Żyd z Wesela" - przedstawienie Teatru Starego z Krakowa "Piaskownica" - spektakl Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha

Autorem zdjęć jest pan Andrzej Wierdak

Występy z cyklu Polkowickich Dni Teatru zawsze pozostawiają duże wrażenie na publiczności. Ostatnie edycje cieszyły się tak ogromnym zainteresowaniem, że brakowało miejsc w Auli Forum i sali kinowej, gdzie tradycyjnie odbywają się przedstawienia. Aby umożliwić uczniom obejrzenie ciekawych i dostosowanych do ich wieku spektakli, organizatorzy przygotowują specjalne przedstawienia przedpołudniowe. W ten sposób np. młodzież gimnazjalna miała okazję uczestniczyć w sztuce "Śluby panieńskie" wystawionej przez Teatr Lubuski z Zielonej Góry.

 

Polkowickie Dni Teatru z lokalnego przeglądu teatrów urosły do kulturalnego wydarzenia wysokiej rangi. Nad tegorocznymi Polkowickimi Dniami Teatru honorowy patronat objął znany aktor Andrzej Seweryn.

 

Przegląd Twórczości Artystycznej Zuchów i Harcerzy Dolnego Śląska

Od 1995 roku, wiosną każdego roku Komenda Hufca ZHP w Polkowicach organizuje w naszym mieście Przegląd Twórczości Artystycznej Zuchów i Harcerzy Dolnego Śląska. Celem Przeglądu jest prezentacja dorobku artystycznego drużyn harcerskich i młodzieży szkolnej, promowanie talentów, wymiana doświadczeń oraz popularyzacja naszego miasta, gminy i powiatu. Festiwal ten służy integracji środowiska harcerskiego, wymianie doświadczeń i prezentacji osiągnięć artystycznych gromad zuchowych i drużyn harcerskich, które amatorsko parają się różnymi formami twórczości artystycznej.

Pomysł organizacji polkowickiego przeglądu zrodził się z inicjatywy byłego Komendanta Chorągwi Dolnośląskiej dh. harcmistrza Dariusza Ostrowskiego. Zamiarem organizatorów było, aby ta impreza umożliwiająca swobodne prezentacje weszła na stałe do chorągwianego i miejskiego kalendarza. Wierzyli oni, że ta inicjatywa, wzorem innych polkowickich przedsięwzięć, będzie promować nasze miasto na cały Dolny Śląsk i nie tylko. Patronat nad festiwalem sprawowali: Wojewoda Legnicki, Starosta oraz Burmistrz Polkowic.

Wśród uczestników przeglądów wytworzyła się wspaniała atmosfera wspólnej zabawy. Tym bardziej, że dwukrotnie gośćmi byli skauci z Veltheim (z zaprzyjaźnionej niemieckiej gminy Sickte).

Podczas festiwali uczestnicy nie tylko prezentują swoje umiejętności, ale też biorą udział we wspólnych kominkach, czasem warsztatach artystycznych oraz wodnych harcach w polkowickim Aquaparku. Zmagania młodych artystów zostają uwieńczone "galówką" i rozdaniem nagród. W trakcie Koncertu Galowego goszczono znakomitych przyjaciół ZHP. Swoją obecnością zaszczycili m.in.: p. Barbara Labuda z Kancelarii Prezydenta RP, posłowie i senatorowie z Dolnego Śląska, przedstawiciele Dolnośląskiej Rady Przyjaciół Harcerstwa.

Osiągnięcia dotychczasowych edycji, ogromne zainteresowanie oraz towarzyszące emocje skłoniły instruktorów Hufca Polkowice do dalszej organizacji festiwali. Jednak nie byłoby to możliwe bez pomocy sponsorów. Nie odmówili swojego wsparcia stali przyjaciele: Burmistrz Gminy Polkowice, Starosta Powiatu Polkowickiego, Posłanka Bronisława Kowalska, Aquapark Polkowice, Dyrektor PCA, dyrektorzy polkowickich szkół, komendant chorągwi dolnośląskiej, banki, instytucje, właściciele sklepów...

W festiwalowych bojach zmaga się rok rocznie 200-500 zuchów, harcerzy i instruktorów. Obok zespołów teatralnych, taneczno-wokalnych, czy muzycznych swoje prace prezentowali harcerscy plastycy. Za pośrednictwem Polkowickiej Telewizji Kablowej odbyła się nawet telewizyjna aukcja prac galerii rękodzieła artystycznego, która wzbudziła żywe zainteresowanie społeczeństwa naszego miasta. Środki zebrane wówczas przeznaczone zostały na odtworzenie stanu sprzętu obozowego, który strawił pożar bazy w Ostrowie w 1997 r.

Z roku na rok festiwal staje się bardziej otwarty dla mieszkańców Polkowic. Mogą oni wspaniale bawić się podczas koncertu gwiazdy, który odbywa się w amfiteatrze miejskiego parku.

Kontynuacja tego przedsięwzięcia potwierdza, że instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego umiejętnie organizują czas wolny dzieci i młodzieży, a zuchy i harcerze doskonale potrafią się bawić, a także posiadają artystyczne dusze.

 

Festiwal Piosenki Religijnej

Od 12 lat parafia p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach organizuje Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej. Na przełomie kwietnia i maja, czyli przed odpustem parafialnym, do naszego miasta zjeżdżają chóry, schole kościelne i zespoły, które w Auli Forum prezentują się publiczności. Zakres muzyczny jest bogaty - od pieśni chóralnych (np. Bogurodzica) przez typowe pieśni kościelne, aż po "wariacje" na gitarę elektryczną i perkusję - a wszystko to ku chwale Boga.

Po występach uczestników, a przed ogłoszeniem wyników swoim występem imprezę urozmaicają znani artyści muzyki religijnej. W ostatnich latach była to m. in. Arka Noego. W 2005 roku wystąpił szczeciński "Deus Meus".

 

W XII Festiwalu, który odbywał się pod hasłem "Zostań z nami, Panie" swój udział zgłosił też nasz szkolny chór "Cantabile", którym kieruje pani Joanna Kąca. Zaprezentował on utwory klasyczne, w tym "Gaude Mater Polonia", którym zainaugurował przegląd.

 

  

Dni Polkowic

Coroczne  święto naszego miasta - Dni Polkowic - to impreza kulturalna na dużą skalę. Dawniej odbywała się w maju lub czerwcu w  parkowym amfiteatrze, od kilku lat ma swój stały termin pod koniec wakacji i odbywa się - w nowoczesnym centrum piknikowym. Dla polkowiczan Dni Polkowic są okazją do zapoznania się zarówno z gwiazdami muzyki, kabaretu i teatru, jak i z lokalną twórczością kółek regionalnych czy sekcji dziecięcych działających w szkołach lub przy Polkowickim Centrum Animacji. Główną atrakcję kilkudniowej imprezy to koncerty znanych gwiazd estrady. Polkowice odwiedzili m. in. Varius Manx, Kazik, Bajm i dwukrotnie Myslowitz. Przed polkowiczanami prezentowały się tez Hanka Bielicka, Andrzej Grabowski i inni znani satyrycy i kabareciarze. Co do lokalnej twórczości - swoimi umiejętnościami chwali się dziecięcy zespół piosenki i tańca "Fantazja". Podczas pikniku organizowane są liczne konkursy dla dzieci i dorosłych.
Oto kilka zdjęć autorstwa pana Andrzeja Wierdaka - dyrektora PCA - z Dni Polkowic 2004. Więcej fotografii można znaleźć tutaj.

Występ przedszkolaków z Polkowic  Andrzej Grabowski  Jerzy Połomski  Myslowitz

 

Strona główna   Informacje ogólne   Historia   Ciekawe miejsca   Imprezy kulturalne   Linki   Autorzy   Strona szkoły